Валона и Тирана - Велигден 2021

ВЕЛЛИГДЕН 2021 
ВАЛОНА – ЗВЕРНЕК - ТИРАНА

30 Април (Петок) СКОПЈЕ - ВАЛОНА
Состанок на групата на паркингот спроти хотелот “Holiday Inn”, во 01:30 часот и поаѓање во 02:00 часот. Се патува преку граничен премин Ќафасан со попатни паузи. Пристигнување во Валона и сместување во хотел. Слободно време за разглед и прошетка. Ноќевање.

01 Мај (Сабота) ЗВЕРНЕК
Појадок. Можност за факултативна посета на манастиорот Звернек, посветен на Пресвета Богородица, кој се наоѓа на многу мал и живописен остров, прекриен со борова шума. До него се доаѓа со пешачење по дрвен мост долг 270 метри, што претставува незаборавно доживувањe и можност да се направат прекрасни фотографии. Организирана вечера (факултативно) во ресторан. Ноќевање.

02 Мај (Недела) ВАЛОНА – ТИРАНА
Појадок. Поаѓање за Тирана во 10:00 часот. Пристигнување, панорамски разглед на градот и сместување во хотел. Разглед на градот со локален водич: Саат Кулата, Католичката Катедралата Св. Петар, Националниот Историски Музеј, улицата Буш, Националната уметничка Галерија, плоштадот Мајка Тереза, Православната Катедрала... Ноќевање.

03 Мај (Понеделник) ТИРАНА – СКОПЈЕ
Појадок. Поаѓање за Скопје со попатна пауза на еден од најголемите шопинг центари во Тирана – TEG Shopping Mall, кој има преку 200 продавници и повеќе од 70 познати брендови. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

За уплата до 25 Март: 7.380 денари (119 евра)

Цена на аранжманот: 8.000 денари (129 евра)

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
Превоз со модерен туристички автобус
Сместување во хотел 4* во Валона на база 2 ноќевања со појадок
Сместување во хотел 4* во Тирана на база 1 ноќевање со појадок
Разглед на Тирана со локален водич
Посета на Тирана и TEG Shopping Mall,
Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
Организирана вечера - 15 евра
Посета на манастиорот Звернек - 10 евра
Задолжително патничко – здравствено осигурување

Напомени:
*За реализација на аранжманот потребен е минимум од 35 патници.
*За овaa програмa важат Опшите Услови на патување на ТА Сафари.
*Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00 денари.
*Т.А. Сафари го задржува правото да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата (активностите по денови и датуми) за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.