Истанбул

Истанбул 2НП – ВЕЛИГДЕН
Термин: 25.04.2019-29.04.2019!
СИГУРНА РЕАЛИЗАЦИЈА !!!

4 дена/2 ноќевања со појадок + превоз + разглед на Истанбул со водич

Организиран превоз од: Скопје, Велес, Штип, Кочани, Виница, Каменица и Делчево

Истанбул е град на легенда и историја. Тој магичен град ни нуди толкава прекрасна разновидност со својот пејсаж како ниеден град во светот. Значаен е по тоа што е расположен на два континента и тоа во Европа и зазема дел од Азија. Расположен на седум брда и запилскуван од водите на синиот Босфор прави слика од која никој не може да остане рамнодушен. Тој бил метропола 2600 години, што значи подолго од било која друга метропола во светот. Истанбул – град кој на прв поглед може да биде темен и разочарувачки поради својата густа населеност, непланска изградба, ориенталниот начин на живеење, хаосот по улиците и брзото темпо на живеење. Но, велат доколку сте доволно љубопитни и стрпливи, ќе можете да дојдете до срцето и уникатниот дел на Истанбул – град кој своевремено бил престолнина на три последователни империи – Римската, Византиската и Отоманската, и да ја почуствувате неговата големина и импозантна убавина. Капали чаршија – Оваа чаршија е најнеодоливата од сите атракции во Истанбул. Таа фасцинира со нејзиниот изглед и многуте дуќани, како еден мал покриен град каде може да си купите покрај сувенири, злато, бакар, орјентални килими, познатото истанбулско стакло и многу други работи. При посета на Истанбул секако не смеете да ја пропустите палатата на султанот односно Долмабахче Сарај. Сарај кој лежи на Босфор и дава инзвонредна глетка на Истанбул давајки ни јасна представа колку уживал Султанот кој живеел во сарајот. Покрај преубавите градини во сарајот ке ги видите собите во кои живеел султанот, ентериерот како и фамозните кристални лустери кои се во огромните салони во сарајот. По прошетката во султановиот дом се оди во Харемот или куќата каде што живееле жените на султанот. Топкапи сарај е уште една палата која што не смее да се пропушти не само поради нејзината важност и убавина туку и поради тоа што е единствената палата која од сите страни е опкружена со море (односно со водите на Мраморно море и Босфор). Тука е и огромното богатство на султаните како и разните порцелански и други поклони сто ги добивале од своите посетители. Сината џамија (или Султан Ахмедова џамија) всушност е џамија која покрај својот стил плени со својата убавина и е единствената во светот која има шест минариња. Таа представува симбол на градот и е подарок од султанот Ахмед и секако би ја дознале нејзината приказна доколку ја посетите.

ПРОГРАМА:

1 ден: петок (неработен ден)

Поаѓање во попладневните часови од пред туристичката агенција Либеро Травел (организиран трансфер Скопје, Велес, Штип, Кочани, Виница, Каменица и Делчево ). Ноќно патување преку Бугарија со попатни паузи за одмор и царински формалности.

2 ден: сабота

Пристигнување во Истанбул во раните утрински часови и по можност сместување во хотелот. Средба на групата со локалниот водич пред хотел. Туристичката програма започнува со панорамска обиколка на Истанбул со локален водич. Посета на паркот Беилербеи во Азискиот дел на Истанбул. Продолжуваме со пешачка прошетка во историскиот центар “Султанахмед”. Разгледување на знаменитостите на хиподром. По можност посета на “Синатаџамија” – единствена со шест минариња. Факлутативна посета на Топкапи палатата, кој е срцето на градот Истанбул. Слободно време за индивидуална прошетка или одмор во хотел. Вечерта факлутативна турска традиционална вечера со целосно мени. Ноќевање.

3-ти ден: недела

Појадок. Од 07:00 до 08:30. Во 09:00 започува програмата.Факултативна  посета на палата „Долмабахче“ кој е еден од најраскошните двореци во светот. Дворецот е скапоценото богатство на Република Турција. Долмабахче е 4 дена во неделата дом за претседателот на Р.Турција-Ердоган.Слободно време или Факултативно крстарење со брод по Босфор со локален водич. Прошетката со брод ќе ви овозможи да уживате во Европскиот брег на Босфор до тврдината „Румелија Хисар“, да ги фотографирате прекрасната палата „Долмабахче“,, дворецот „Јилдиз“, дворецот „Чифте Сарај“. Потоа бродот се упатува кон Азискиот брег. На бреговите на Босфор ќе ги видите прекрасните вили, каде се снимени повеќето од турските серии.По завршување на крстарењето, Посета на облакодерот “Сафир” – највисоката зграда во Европа висока 236 метри. Ќе се искачиме до последниот кат на панорамското игралиште, каде се открива неверојатна глетка кон градот и Босфор во 360 степени. Уникатната авантура се дополнува со можност да се вклучите во SkyRide – 4D зачудувачка симулација на лет со хеликоптер над Истанбул и да се допре до знаменитостите на градот. Скај бар нуди извонредна глетка со чаша мирисно турско кафе меѓу облаците над Истанбул. Слободно време за прошетка и фотографирање . Вечерта факлутативна посета на најпопуларниот плоштад во Турција-Таксим и улицата која води до Галата Кула кои се посетувани од над 3 милиони посетители дневно. Слободно време за разглед на Галата Кула, шопинг во многубројните продавници, ресторанти, кафулиња.. Враќање во хотелот. Ноќевање.

4-ти ден: понеделник (неработен ден)

Појадок.По појадокот се тргнува кон Македонија со попатна посета на најразновидниот аквариум во светот Florya кој нуди разглед на најразнобојни видови морски животни, можност да видете поларна област со пингвини и амазонска област со прашума. Се упатуваме кон градот Едрине со посета на Outlet –Margi , еден од најевтиние во Европа

Редовна цена на аранжманот: 87 евра – 5400 денари !!!
ПРОМО ЦЕНА: 77 евра – 4770 денари

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:

 • - Превоз со високотуристички автобус
 • - Две ноќевања со појадок во хотел 3*
 • - Панорамска обиколка на Истанбул со локален водич
 • - Посета на Оutlet во Едрине
 • - Разглед на Хиподромот и плоштадот Султанахмет

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНO:

 • - Влезници за музеите
 • - Дворецот Топкапи – 15 евра
 • - Дворецот Долмабахче – 20 евра
 • - Бродче по Босфор – 15 евра
 • - Традиционална вечера – 25 евра
 • - Посета на облакодерот  “Сафир”, со вклучен билет за панорамско игралиште и 4D кино – 20 евра
 • - Трансфер, прошетка на Таксим и посета на Галата Кула -10 евра
 • - Најголемиот аквариум во Европа Florya- Цена 20 €

Патничко осигурување – 150 денари

              ПАКЕТ ФАКУЛТАТИВИ = 110 ЕВРА (гратис крстарење по Босфор)

НАПОМЕНИ ЗА РАСПОРЕД НА СЕДЕЊЕ ВО АВТОБУС:

 • - Со потпишување на договорот за патување, патникот го прифаќа местото во автобус кое ќе му го додели агенцијата. Агенцијата го прави распоредот на седење, земајќи ги во предвид најпрво периодот на уплата, а исклучоци се прават за повозрасни патници и мали деца.

УПАТСТВА И НАПОМЕНИ:

 • - Ве молиме внимателно да ги прочитате општите услови за патување на организаторот.
 • - Земете предвид дека поради државни или верски празници на одредена дестинација на одредени локалитети или трговски центри, продавници и ресторани, музеи можно е да не работат, па постои можност да се смени редоследот на одредени содржини во програмата.
 • - Сите патници кои се државјани на Република Македонија и имаат биометриски пасоши во земјите потписници на Шенгенскиот договор можат да патуваат без виза во согласност со одлуката на Советот на Министри во ЕУ.
 • - Пасошот мора да има важност минимум 6 месеци од датумот на завршувањето на аранжмано
 • - Агенцијата е должна до два дена пред тргнување да ги извести патниците за часот и местото на тргнување.
 • - Во хотелите се влегува на првиот ден од престојот од 14 часот. Организаторот не може да влијае на сместувањето во хотелот. Распределбата на собите се врши на рецепција по пристигнувањето.
 • - Рокот за пријава зависи од слободните места и брзината на пополнувањето на истите.
 • - Аранжманот е правен врз база на 40 патници и доколку нема доволен број на пријавени, агенцијата има право да го откаже патувањето, најдоцна до 5 дена пред терминот на тргнување.
 • - Со оваа програма важат Општите услови на TA САФАРИ.