Истанбул 3 - Нова Година 2022

ИСТАНБУЛ  2022
(2 ноќевања) 

            Византион, Константинопол, Цариград или Истанбул, сеедно е кое име ќе го изустиме a во исто време да не помислиме на еден град, на единствениот град метропола која спојува два континента, два света, град кој во себе ја носи реалноста и фантазијата, град на материјалното но и духовното спојување на минатото и сегашноста. Тоа е град кој како ретко кој друг претставува дом на многу култури, центар на многу империи низ вековите наназад, поради што во него се наоѓаат голем број на историски знаменитости од типот на џамии, цркви, синагоги, дворци, замоци и кули. Токму тие градби денес се одлика на еден начин на живеење во минатото но и денес и кои го привлекуваат вниманието на големиот број посетители од најразлични побуди.

Одбери го токму овој град за да твојата 2022 година започне НЕВЕРОЈАТНО! 

Цена: 79 еур / 4900 ден (за уплата до 20.11.2021)

Редовна цена на аранжманот: 89 еур / 5520 ден

ПРОГРАМА:
1 ден: 30.12.2021 (четврток)

Поаѓање во попладневните часови  (организирани трансфер од Скопје, Велес, Св.Николе, Штип, Кочани, Виница, М.Каменица, Делчево). Ноќно патување преку Бугарија со попатни паузи и царински формалности.

2 ден: 31.12.2021 (петок)
Пристигнување во Истанбул во раните утрински часови и по можност сместување во хотелот. Средба на групата со локален водич пред хотел. Програмата започнува со панорамска обиколка на Истанбул .Обиколката започнува од Европскиот дел на градот, кон Азија. Посета на паркот Беилербеи од каде што се открива неверојатна позадина на Босфор. Фото пауза од 30 минути. Се враќаме во Европскиот дел на градот и продолжуваме со пешачка прошетка во историскиот центар Султанахмет Разгледување на знаменитостите на хиподром. По можност посета на Сината џамија – единствена со 6 минариња. Следи факултативна посета на Топкапи палатата. Оваа исклучително важна палата била седиште на Отоманската империја повеќе од 4 века, а денес претставува еден од најпосетуваните музеи во „Главниот град на светот“. Топкапи Сарај е подигнат во средината на 15-тиот век, по наредба на султанот Мехмед II „Освојувачот“. Градбата била направена врз старо византиско утврдување, а дел од камените столбови, како и кадата во која се крштевале византиските цареви се се уште зачувани и претставуваат дел од културното наследство, кое е под заштита на УНЕСКО од 1985 година.Можност за посета на Аја Софија или Света Софија позната и како Црква на светата мудрост – единствен храм на светот кој бил црква, џамија, музеј и повторно црква. Изградена е во 537 година и како православна црква функционирала се до 1204 година, кога станала католичка црква. Во 1261 година повторно ќе стане православна, за во 1453 година да стане џамија, се до 1953 година кога Аратурк решава да ја претвори во музеј. Попатна посета на Капали чаршија, еден од најголемите и најстари затворени пазари во светот со 61 покриена улица и над 3000 продавници. Враќање во хотел. Слободно време за одмор и индивидуални активности. Навечер организиран дочек на Нова Година.

Oпција 1 – Дочек на брод на Босфор– со неограничени храна и пијалоци. Богата програма од фолклорни ансамбли, танчери, диско програма. Неверојатно доживување кое засекогаш се памети.
Опција 2 –  дочек на плоштадот Таксим- местото каде што се одвиваат сите случувања во градот.
Враќање во хотел. Ноќевање.

3 ден  01.12.2021 (сабота)
СРЕЌНА НОВА 2022 ГОДИНА

Појадок од 07.00 до 08.30. Во 09.00 започнува програмата со факултативно крстарење по Босфор со локален водич. Прошетката со брод ќе ви овозможи да уживате во Европскиот брег на Босфор до тврдината Румелија Хисар. Ќе имате можност да ги фотографирате прекрасните Долмабахче, дворецот Јилдиз, Чифте Сарај од страна на Босфорот. Потоа бродот се упатува кон Азискиот брег. На бреговите на Босфор ќе ги видите прекрасните вили каде се снимени повеќето од турските серии. Факултативна посета на палатата Долмабахче кој е еден од најраскошните дворци во светот. Долмабахче палатата во Истанбул – прекрасен комплекс, кој е украсен со прекрасен Босфорот. Овој одличен пример на структурата на целиот свој изглед покажува туристи треба да изгледа како палата. Се што е во и околу објектот е елегантен и одговара на името. Турскиот збор “Долмабахче” значи “полни градина.” Всушност, оваа палата е полна со ориентални луксузни и Европската богатство.Дворецот е скапоцено богатство на Турција. Продолжуваме со посета на Облакодерот Sapphire – Тој беше највисокиот облакодер во Истанбул и Турција помеѓу 2010 и 2016 година и 4-та највисока зграда во Европа.Sapphire се издига 54 ката над нивото на земјата и има надземен покрив од 238 метри: зградата има вкупна структурна висина од 261 метар вклучувајќи го и нејзиниот шпиц, кој е дел од дизајнот, а не радио антена.Тоа е и првиот еколошки облакодер во земјата.Нуди неверојтана атракција – симулација на лет  над градот – 4D.возење до хелихоптер над Истанбул да ги посетите најзначајните знаменитости: Галата Кула, Златниот Рог, Сината Џамија, Аја Софија, Топ Капи, Moминската Кула. Прекрасно искуство на 64иот кат на зградата од која се гледа целиот Истанбул. Враќање во хотел.Слободно време за одмор. Навечер посета на Venezia Mega Outlet. Ноќевање.

4-ти ден: 02.12.2021 (недела)
Појадок. По појадокот одјавување од хотел и тргнување кон Македонија со попатна посета на најразновидниот аквариум Florya кој нуди разглед на разнобојни видови морски животни, можност да видете поларна област со пингвини и амазонска област со прашума.Во склоп на аквариумот има шопинг ценатар кој има продавници од секаква категорија. Се упатуваме кон градот Едрене со посета нa Центарот на градот. Мал одмор и тргнување кон Македонија. Пристигнување во Македонија во вечерните/ утринските часови.

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО: 

 • Превоз со високотуристички автобус
 • Две ноќевања со појадок во хотел 3* во близина на Капали чаршија
 • Панорамска обиколка на Истанбул со локален водич
 • Разглед на Хиподромот и плоштадот Султанахмет
 • Посета на Аја Софија
 • Посета на Капали Чаршија
 • Посета на првиот дворец во Долмабахче
 • Посета на шопинг центар Sapphire
 • Посета на шопинг центар Florya
 • Посета на градот Едрине
 • Придружник на патувањето

  ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
  • Облакодер Sapphire со 4D филм  – 20€
  • Дворецот Топкапи – 25€
  • Крстарење по Босфор – 15€
  • Дворецот Долмабахче – 25€
  • Трансфер на плоштадот Таксим –10€
  • Аквариум Florya – 20€
  • Шопинг ценаr Venezia Mega Outlet – 5€ (трансфер)
  • Новогодишна вечера на брод по Босфор
 • Пакет факлутативи 110еур (без новогодишна вечера на брод)
  Патничко осигурување – 200 денари (без фрашиза)Придржување на мерките за Covid-19 ќе бидат во целост запазени.
  Патувањето се реализира преку Бугарија- транзит до Турција
 • НАПОМЕНИ ЗА РАСПОРЕД НА СЕДЕЊЕ ВО АВТОБУС:Со потпишување на договорот за патување, патникот го прифаќа местото во автобус кое ќе му го додели агенцијата. Агенцијата го прави распоредот на седење, земајќи ги во предвид најпрво периодот на уплата, а исклучоци се прават за повозрасни патници и мали деца. Можност за избор на место во автобусот со доплата од 20 евра при уплата на аранжманот.

  УПАТСТВА И НАПОМЕНИ:
  • Ве молиме внимателно да ги прочитате општите услови за патување на организаторот.
  • Земете предвид дека поради државни или верски празници на одредена дестинација на одредени локалитети или трговски центри, продавници и ресторани, музеи можно е да не работат, па постои можност да се смени редоследот на одредени содржини во програмата.
  • Сите патници кои се државјани на Република Македонија и имаат биометриски пасоши во земјите потписници на Шенгенскиот договор можат да патуваат без виза во согласност со одлуката на Советот на Министри во ЕУ.
  • Пасошот мора да има задолжителна важност од минимум 6 месеци од датумот на завршувањето на аранжманот.
  • Агенцијата е должна до два дена пред тргнување да ги извести патниците за часот и местото на тргнување.
  • Во хотелите се влегува на првиот ден од престојот од 14 часот. Организаторот не може да влијае на сместувањето во хотелот. Распределбата на собите се врши на рецепција по пристигнувањето.
  • Рокот за пријава зависи од слободните места и брзината на пополнувањето на истите.
  • Во случај на нереализација на патувањето- средствата се враќаат целосно на патниците.
  • Агенцијата не сносува одговорност во случај пограничните власти да му оневозможат на патникот да влезе во територијата на ЕУ или Турција.
  •  Со оваа програма важат Општите услови на TA Сафари и СКТМ.