Прага - Карлови Вари - Виена 

Прага - Карлови Вари - Виена 
Термин 23 Мај - 27 Мај 


1 ден 23.05.2019 СКОПЈЕ – ПРАГА: 
Состанок на групата на паркингот спроти спортската сала Борис Трајковски, во 13:30ч. Поаѓање на автобусот  14:00ч. Се патува преку Србија. Ноќно возење со попатни паузи

2 ден 24.05.2019: ПРАГА:
Пристигнување во Прага во предпладневните часови. Факултативно панорамско разгледување на градотсо водич: Горниот град- Храдчани, Катедралата Св. Вито, Златната улица, Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Kaрло IV, Кралскиот пат, Париската улица, Староместанскиот плоштад, Астрономскиот часовник-Орлој, градска куќа, Тинската црква, споменикот на Јан Хус, куќата на Франц Кафка,Прашната кула, Универзитетот на Кaрло четврти, Вацлавскиот плоштад. Националниот музеј.Сместување во хотел. Слободно попладне за индивидуални прошетки. Вечерта, предлагаме  посета  на  Пивница во средновековен амбиент, со несекојдневна шоу програма, пиво, коленица и традиционална Чешка чорба... ќе Ве воодушеват мајсториите на средновековните витези, голтачите на пламен , стомачните танчерки...   (со  локален автобус).   Ноќевање. 
 
3 ден 25.05.2019: ПРАГА - КАРЛОВИ ВАРИ:
Појадок. Предлагаме целодневен излет на бањскиот центар Карлови Вари. Посета на дванаесетте извори и прекрасните неоренесансни колонади. Можност да ги погледнете надалеку познатите производи од  порцелан, стаклото Мозер, ликерот Бехеровка, музејот на Бехеровка...  да се напиете кафе во престижниот Grand Hotel PUPP и да уживате во романтична прошетка низ ова неверојатно инспиративно градче.Враќање во Прага. Вечерта можност за крстарење со брод по реката В’лтавa.  Враќање во хотел. Ноќевање. 
 
4 ден 26.05.2019: ПРАГА – ВИЕНА:
Појадок. Одјавување од хотел. Поаѓање за Виена со попатна посета на OUTLET SHOPPING CENTER FREEPORT . Слободно време за шопинг. По пристигнувањето во Виена, панорамско разгледување на градот со автобус: Рингот, Oперата, Парламентот, Музејската четврт, Универзитетот, зимскиот дворец Хофбург, катедралата Св. Стефан.... Слободно време во Виена.Во вечерните часови  патувањето продолжува кон Македонија. Ноќно возење со попатни паузи. 
 
5 ден 27.05.2019 : СКОПЈЕ:
Пристигнување во Скопје во  пладневните часови. 
 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  149 евра / 9.240 денари


 
ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:
- Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје – Прага  – Скопје
- 2 ноќевања во хотел 3* НП во Прага
- Посета и разглед  на Виена
- Организација и водство на програмата
- Попатна посета на OUTLET SHOPPING CENTER  FREEPORT 
  
ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ  ВКЛУЧУВА:
- Задолжително патничко здравствено осигурување 160мкд
- Разглед на Прага со локален водич  (10€)
- Факултативен излет Карлови Вари (25€)
- Крстарење со брод по Влтава  (15€)
- Посета на средновековна пивница со вечера и забавна програма  (35€)
- Влезници за музеи и локалитети
- Доплата за еднокреветна соба 3.100 ден


НАПОМЕНИ:
- За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
- Редоследот на седење е според редослед и датум на уплата
- Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
- За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
- Останатите услови на патување важат според годишниот програм на ТА САФАРИ
- Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање.
- Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди термин и место на поаѓање